1. Domů
  2. Homepage kartičky
  3. Blog
  4. Rozhovor s... Martin Švára - specialista přes hromosvody

Rozhovor s... Ing. Martin Švára

  V rámci rubriky Rozhovor s... vám dnes přinášíme rozhovor s naším specialistou na hromosvody, Ing. Martinem Švárou.

 

 

 

 

 

 

Co vlastně hromosvod je a jak funguje?

Hromosvod je vnější část systému ochrany před bleskem. Jde o soustavu, která se skládá s jímačů, svodů a zemniče. Jímače jsou určeny k zachycení bleskového výboje a proto jsou na budovách vždy tím nejvyšším bodem. Jímače jsou spojeny se svody (vedením), které jsou určeny k bezpečnému svedení bleskového výboje k zemniči. Zemnič je uložen v zemi a slouží k bezpečnému rozložení bleskového výboje do země. V případě úderu blesku do budovy by měl hromosvod ideálně veškerou energii bleskového výboje zachytit a bezpečně svést do země. Správně navržený a namontovaný hromosvod zajišťuje ochranu před tepelným a mechanickým poškozením budovy, ke kterému může při úderu blesku dojít.

Proč by měl být každý majetek vybaven hromosvodem?

Podle souboru norem ČSN EN 62305, která je v platnosti od roku 2009, by měl každý vlastník nové či rekonstruované nemovitosti mít zpracovánu „Analýzu rizika“.  Na základě této analýzy odborník určí, zda a jaký typ ochrany před bleskem je nutné pro každý konkrétní případ použít. Hromosvod slouží jako ochrana před vznikem požáru při úderu blesku do objektu a také mechanickému poškození budovy. U starších nemovitostí je již na každém vlastníkovi, zda si nechá zpracovat tuto analýzu a v případě potřeby svou nemovitost vybaví hromosvodem či upraví stávající podle nových norem, které vycházejí z nových poznatků vědy.

Můžete nám přiblížit, jakým způsobem hromosvod chrání budovy před bleskem?

Systém ochrany před bleskem se skládá ze dvou částí. Vnější, která je nám viditelná, tedy hromosvod zajišťuje v případě úderu blesku nejsnadnější cestu bleskovému výboji do země. Úder blesku však může způsobit také přepětí v síti a může dojít k poškození elektrických zařízení v budově. Před tímto poškozením nás chrání vnitřní část systému ochrany před bleskem - ekvipotenciální pospojování a přepěťové ochrany.

Existují různé druhy hromosvodů? Jaký je rozdíl mezi nimi?

V principu existují následující druhy hromosvodů – neizolované a izolované (oddálené). Neizolovaný hromosvod je asi nejpoužívanějším typem hromosvodu. U tohoto hromosvodu je nutné dodržovat tzv. dostatečnou vzdálenost „s“. Jde o minimální vzdálenost, kterou musíme dodržet při umístění jakéhokoli zařízení, vedení či kovové konstrukce od svodů hromosvodu. Zajistíme tak, aby nedošlo k přeskoku bleskového výboje ze svodu. Tato dostatečná vzdálenost „s“ je proměnlivá v různých místech hromosvodu a někdy bývá problém ji dodržet. Izolovaný (oddálený) hromosvod od chráněné budovy používáme v případě, kdy vodiče, které vedou bleskový proud (svody) mohou způsobit škody na stavbě nebo vnitřním vybavení. Typickým případem jsou stavby s hořlavou krytinou, s hořlavými stěnami či s prostředím s nebezpečím výbuchu a požáru. Při realizaci izolovaného hromosvodu se převážně využívá speciálních vodičů HVI (vodiče s vysokonapěťovou izolací). 

Jak je to s údržbou hromosvodu? Potřebuje pravidelnou kontrolu?

Hromosvod je neustále vystaven nepříznivým vlivům počasí. V materiálu dochází k dilatacím z důvodu střídání ročních období (léto, zima). Z tohoto důvodu je nutné provádět pravidelné kontroly, optimálně jednou ročně, zda není hromosvod na některém místě rozpojen, zda jsou všechny svorky správně připojeny a zda není hromosvod zkorodován. Normami jsou předepsány pravidelné revize tohoto zařízení. V případě hromosvodů projektovaných a instalovaných do 1.9.2009 je nutné revizi provádět zpravidla po 5 letech, na objektech se zvýšeným nebezpečím požáru či výbuchu pak po 2 letech. Hromosvody instalované po 1.9.2009 jsou navrženy již podle normy ČSN EN 62305, která stanovuje lhůty prohlídek podle třídy ochrany 1x za rok či za 2 roky, u objektů s nebezpečím výbuchu 1x za 6 měsíců a lhůty revizí 1x za 2 roky či za 4 roky, u objektů s nebezpečích výbuchu 1x za rok. Pouze hromosvod v kvalitním stavu je schopen zajistit požadovanou ochranu před bleskem.

Máte osobní zkušenost s tím, jak hromosvod zachránil majetek?

Ano mám. Na své nemovitosti mám instalovaný hromosvod odpovídající požadavkům normy ČSN 341390 (tato byla v roce 2009 nahrazena dnes platným souborem norem ČSN 62305), tedy ještě bez řešení vnitřní ochrany pomocí ekvipotenciálního vyrovnání a svodičů (přepěťových ochran). Dva roky po dostavbě domu, v roce 2004 došlo k přímému úderu blesku do naší nemovitosti. Hromosvod zafungoval správně a svedl blesk do země bez jakéhokoli poškození nemovitosti. Vzniklo však také přepětí v síti a došlo k poškození několika elektronických spotřebičů, čímž vznikla škoda několik desítek tisíc korun. Předpokládám, že kdyby hromosvod instalován nebyl, došlo by pravděpodobně také ke vniku požáru.

Proč je důležité mít hromosvod i ve venkovských oblastech, nejen ve městech?

Z hlediska posuzování rizika, je nutné zohlednit mnoho faktorů. Například, zda s posuzovanou nemovitostí sousedí nějaký další dům, zda je stejně vysoký či vyšší, zda se nachází ve městě, předměstské oblasti či na vesnici. Pouze na základě tohoto posouzení je možné určit, jaký typ ochrany před bleskem je nejoptimálnější. Nerozhoduje tedy pouze hledisko zda máte svou nemovitost ve městě či na vesnici, ale mnoho dalších faktorů.

Jsou nějaké nové technologie v oblasti hromosvodů, které by měly naši pozornost?

Komplexním řešením je v současné době izolovaný hromosvod s využitím vodičů s vysokonapěťovou izolací (vodiče HVI). Tyto vodiče se využívají jako svody a v mnoha případech vyřeší někdy téměř neřešitelné problémy s dostatečnou vzdáleností. Svody je tak možné vést i v konstrukci střechy a ve fasádách, tedy cela skrytě. Nedochází tak k narušení vzhledu budov.

Co můžeme udělat pro zvýšení bezpečnosti našeho domova v období bouřek?

Pokud nemáte instalovanou žádnou ochranu před bleskem, pak zcela určitě oslovte odborníka, který posoudí, zda je nutné na Vaši nemovitost instalovat nějaký typ ochrany a případně jaké řešení bude pro Vaši nemovitost nejvhodnější.  Pokud na své nemovitosti již hromosvod instalovaný máte, zkontrolujte, zda je řádně revidován, případně nechte co nejdříve hromosvod zkontrolovat a provést na něm revizi. Revizní technik Vás upozorní na všechny problémy, které brání správné činnosti hromosvodu. Kvalitně navržený, provedený a revidovaný hromosvod minimalizuje riziko požáru, který může při úderu blesku do Vaši nemovitosti vzniknout.

Jaké jsou nejčastější příčiny poruch hromosvodů?

Nejčastěji je hromosvod nadměrně zkorodován nebo dojde k uvolnění svorek, které spojují vodiče svodů či zajišťují spojení kovových části s hromosvodem (okapy, různé kovové konstrukce umístěné na střeše či v blízkosti svodů). Další častou chybou je, že na hromosvody jsou přichycována různá vedení (od antén, kamer, internet atd.), která pak při úderu blesku zavlečou část bleskového výboje do budovy a způsobí tak škody na vnitřním vybavení.

Jaké jsou nejčastější mýty kolem hromosvodů, které bychom měli vyvracet?

Nejčastěji se setkávám s tvrzením, že instalovaný hromosvod přitahuje blesky a proto je lepší hromosvod neinstalovat. Na toto tvrzení je možné odpovědět: „Pokud udeří blesk do hromosvodu, pak by s největší  pravděpodobností udeřil i do objektu, na kterém je instalován.“ Při návrhu hromosvodu se používá metoda, tzv. valící se koule, která simuluje dráhu blesku v prostoru. Kde se povrch koule dotkne stavby či jiných předmětů (např. stromů) tam s největší pravděpodobností proběhne bleskový výboj.

Dalším mýtem je tvrzení, že pokud je v blízkosti nemovitosti vyšší stavba (např. kostel), pak není třeba hromosvod řešit. V tomto případě je možné potvrdit, že riziko úderu blesku je nižší, ale doporučuji každému     majiteli nemovitosti vyhledat odborníka, který zpracuje analýzu rizik, zjistí místní podmínky a doporučí, jaký stupeň ochrany před bleskem zvolit. 

Jaké jsou budoucí trendy v oblasti hromosvodů?

Vývoj je možné sledovat u materiálů, které se používají k realizaci hromosvodů. Příkladem jsou již několikrát zmiňované vodiče s vysokonapěťovou izolací. Nová provedení těchto vodičů umožňují vytvářet stále   delší svody a svést větší bleskové proudy. V mnoha případech je při jejich použití možné vyřešit problémy, které jsou někdy velmi složitě řešitelné při použití standardních materiálů. Příkladem může být dnes   hojně používaná plechová střecha, na které jsou umístěny fotovoltaické panely.

Co byste poradil lidem, kteří uvažují o instalaci hromosvodu?

Pokud na své nemovitosti nemáte instalovaný žádný hromosvod, pak zcela určitě vyhledejte odborníka, který pro Vaši konkrétní nemovitost zpracuje analýzu rizik a doporučí Vám jaký stupeň ochrany před bleskem je nejvhodnější. V současné době je to nejen instalace vnější části, tedy hromosvodu, ale také ochrany před přepětím, která chrání vnitřní elektrické vybavení budovy. Vzhledem k cenám elektronických systémů, které každá domácnost již ve značné míře využívá, jsou škody v tomto případě nezanedbatelné a ne vždy zcela nahraditelné například plněním z pojištění. V některých případech může dokonce dojít při vzniku škody ke krácení plnění z pojištění, pokud mělo být a nebylo postupováno podle souboru norem ČSN 62305. Typickým případem je instalace fotovoltaické elektrárny bez provedení posouzení dle tohoto souboru norem.

Kolik stojí instalace hromosvodu?

Řešení ochrany před bleskem a tedy i hromosvodu je velice individuální. Cena hromosvodu závisí na mnoha faktorech: použitém materiálu hromosvodu, členitosti objektu, umístění různých technologií na střeše, konstrukci a skladbě střechy, typu střešní krytiny, umístění objektu a mnoha dalších. Hromosvod je v některých případech možné zrealizovat již od několika vyšších jednotek tisíců, běžně se ale cena pohybuje v řádu několik desítek tisíc. Vždy je však nutné vzít v úvahu, že se jedná o investici do ochrany nemovitosti před vznikem požáru, mechanického poškození nebo poškození elektroniky instalované v objektu a také lidských životů.

V případě zájmu využijte kontakt:

Ing. Martin Švára
specialista na hromosvody

martin.svara@elpe.cz
+420 721 731 386

Pro více informací navštivte naši stránku:

​​​​​​Odkaz na služby - hromosvody